A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Борзнянська міська лікарня" Борзнянської міської ради

Грудне вигодовування: основні рекомендації, користь для дитини і матері

З молоком матері немовля отримує поживні речовини та вітаміни, а також антитіла – захист від хвороб. Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Від грудного вигодовування отримують користь і матері, у яких знижується ризик розвитку раку молочної залози, раку яєчників та діабету.

 

Переваги грудного вигодовування для дитини:

  • Збалансований раціон і поживні речовини.

Грудне молоко матері є унікальним натуральним продуктом харчування для новонароджених. Воно містить усі поживні речовини, що необхідні для розвитку та росту дитини протягом перших місяців життя. За винятком конкретних протипоказань (певні хвороби, наприклад, ВІЛ), грудне молоко матері є найбезпечнішим джерелом поживних речовин, вітамінів та енергії, оскільки не містить жодних додаткових, шкідливих чи забруднюючих речовин.

Грудне молоко повністю покриває потреби дитини в поживних речовинах протягом перших 6 місяців життя, з 6 до 12 місяців продовжує задовольняти щонайменше половину потреб дитини в поживних речовинах, а протягом другого року життя – покриває третину цих потреб. 

  • Захист від хвороб.

Ранній початок грудного вигодовування – протягом години після народження дитини – забезпечує високий рівень захисту немовляти від інфекційних захворювань, зокрема – від кишково-шлункових інфекцій. Згідно з даними ВООЗ, виключно грудне вигодовування значно знижує ризик смерті внаслідок діареї, пневмонії та інших інфекційних захворювань, а у разі хвороби діти швидше одужують.

Грудне вигодовування може дати імунітет дитині на майбутнє від таких небезпечних хвороб як астма та діабет. Крім того, діти й підлітки, які в грудному віці отримували молоко матері, рідше страждають від надлишкової ваги або ожиріння у старшому віці.

При цьому грудне вигодовування не є альтернативою вакцинації. Воно не здатне захистити дитину від інфекцій, проти яких проводиться щеплення. Наприклад, дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні, при інфікуванні кашлюком може тяжко захворіти і навіть померти.

  • Сенсорний, пізнавальний та інтелектуальний розвиток.

Грудне вигодовування сприяє сенсорному та пізнавальному розвитку немовляти, а також закладає основу для подальшого інтелектуального розвитку. Дослідження доводять, що діти, яких годували грудьми, демонструють вищі результати академічної успішності та інтелектуального розвитку.

Крім цього, грудне вигодовування для дитини - це також відчуття безпеки.

 

Переваги грудного вигодовування для матері:

  • Захист від небезпечних хвороб.

Грудне вигодовування може допомогти знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань, діабету 2 типу, раку яєчників та раку молочної залози.

  • Психічне здоров’я.

Грудне вигодовування знижує ризик розвитку післяродової депресії.

  • Посилення емоційного зв’язку з дитиною.

Грудне вигодовування посилює зв'язок матері з дитиною, сприяє покращенню та зміцненню сімейних відносин.

  • Безпека і комфорт.

Грудне вигодовування – це найнадійніший, найбезпечніший та найдоступніший спосіб годування немовляти.

  • Природна контрацепція.

Грудне вигодовування дозволяє робити перерви між вагітностями – гормональний вплив часто викликає відсутність менструацій. Це природний (хоча і не 100% надійний) метод попередження вагітності, відомий як метод лактаційної аменореї (до 90% у перші шість місяців з обов’язковим дотриманням усіх рекомендацій).

 

Коли не можна годувати грудьми: протипоказання.

Молоко матері є найбільш корисним продуктом харчування для немовлят, у тому числі передчасно народжених та хворих.  Грудне вигодовування не рекомендується або протипоказане у рідкісних випадках. У кожному конкретному випадку лікар повинен провести відповідне обстеження дитини та матері, щоб визначити, чи матиме грудне вигодовування негативний вплив на стан здоров'я жінки або новонародженої дитини, щоб зрозуміти, чи варто починати, переривати або зупиняти грудне вигодовування у конкретному випадку.

Основні протипоказання:

  • у немовляти класична галактоземія, форма спадкових порушень обміну речовин;
  • мати інфікована Т-лімфотропний вірусом людини I або II типу;
  • мати приймає наркотичні засоби.
  • ВІЛ-інфіковані матері можуть годувати своїх дітей  за умови, якщо матері отримують антиретровірусну терапію та дотримуються порад лікаря.

Рекомендовано тимчасово припинити грудне вигодовування, якщо:

  • у матері бруцельоз, який попередньо не лікували;
  • мати приймає певні лікарські засоби, які не рекомендовані при грудному вигодовуванні;
  • мати проходить процедуру цифрової рентгенографії з використанням радіофармацевтичних препаратів;
  • у матері активна форма вірусу простого герпесу (ВПГ) з ураженнями в області грудей (матір може продовжувати грудне вигодовувати, якщо при цьому можливо повністю прикрити уражену частина грудей, щоб попередити передачу вірусу немовляті).

Матері можуть відновити грудне вигодовування після консультації з лікарем, який визначить, коли це знову стане безпечним для немовляти. Цим матерям необхідно забезпечити підтримку лактації, дізнатися, як стимулювати та підтримувати виробництво молока та годувати своїх немовлят пастеризованим донорським грудним молоком або сумішшю під час тимчасового припинення грудного вигодовування.

Рекомендовано тимчасово припинити грудне вигодовування, але дозволено годувати немовля зцідженим молоком матері:

  • у матері активна форма туберкульозу і жінка попередньо не проходила відповідного курсу лікування (Примітка: матір може відновити грудне вигодовування після того, як пройде відповідне лікування і лікар підтвердить, що більше немає ризику передачі ТБ немовляті під час ГВ);
  • протягом від 5 днів до пологів до 2 днів після пологів, у матері виявлені симптоми вітряної віспи (вітрянки).

Грудне молоко забезпечує захист від багатьох респіраторних захворювань, у тому числі і від грипу. Якщо у матері є підозра або підтверджений діагноз на грип, її варто вжити всіх можливих заходів для запобігання передачі вірусу немовляті, однак рекомендовано продовжувати грудне вигодовування.

Паління звичайних або електронних сигарет під час грудного вигодовування варто припинити. Внаслідок паління шкідливі хімічні речовини передаються через грудне молоко від матері до немовляти. Крім цього, можливе і мимовільне вдихання дитиною вторинного диму. Однак, матерям слід пам’ятати, що грудне вигодовування потрібно продовжувати, незалежно від того, чи вона зможе відмовитися від цієї шкідливої звички, чи ні. Грудне вигодовування забезпечує численні переваги для здоров'я, а грудне молоко матері є найкращим продуктом харчування для немовляти.

 

Рекомендації ВООЗ та ЮНІСЕФ щодо грудного вигодовування:

  • забезпечити контакт «шкіра до шкіри» та прикладати дитину до грудей матері якнайшвидше після народження немовляти;
  • якнайшвидше почати грудне вигодовування, найкраще – протягом першої години життя дитини;
  • забезпечити перебування матері та новонародженої дитини в одній палаті 24 години на добу, щоб матір змогла годувати дитину на вимогу (тобто так часто, як хоче дитина, вдень і вночі);
  • забезпечити виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців з народження – немовлятам не слід давати жодних інших продуктів харчування, навіть воду.
  • не використовувати жодних сумішей, пляшечок, сосок чи пустушок, якщо можливе виключно грудне вигодовування.
  • поступово вводити прикорм, починаючи з шести місяців, але продовжувати грудне вигодовування до досягнення дитиною віку двох років і старше.

Годування дітей грудного і раннього сприяє їх найкращому життєвому старту, здоровому росту і розвитку, зниженню видатків на охорону здоров’я, дає економічні переваги як для окремих сімей, так і на національному рівні.

 

Як годувати дитину грудьми?

Процес годування дитини грудним молоком є природним та фізіологічним процесом, утім часто супроводжується низкою запитань. Чи впливає харчування мами на якість грудного молока? Що робити, якщо мама захворіла? Чи варто вакцинування під час грудного вигодовування? Відповіді на ці та інші запитання ми розглянемо нижче.

 

Чи потрібна спеціальна дієта мамі, яка годує дитину грудьми?

Ні. Під час грудного вигодовування мама не потребує спеціального харчування — достатньо, аби воно було раціональним та збалансованим. Раціон матері, яка годує, має складатися з фруктів, овочів, ягід, зелені, цільнозернових продуктів та продуктів із високим вмістом білка: м’яса, безпечних видів риби, бобових, яєць та горіхів. Рекомендовано споживати 2–3 порції білка та не менше трьох порцій овочів на день. Варто пам’ятати про цільнозернові продукти: висівковий хліб, макарони твердих сортів та каші. Важливо також споживати достатню кількість рідини.

Основний принцип харчування жінки, що лактує,  — це споживання якісних продуктів із достатньою енергетичною цінністю та збалансованим вмістом макро- та мікронутрієнтів, а також уникнення вживання алкоголю, адже безпечної дози алкоголю не існує. Наголошуємо також на необхідності відмови від куріння та інших шкідливих звичок.

 

За графіком чи на вимогу? Як годувати дитину і зрозуміти, що вона наїдається?

Фахівці Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) рекомендують годувати дитину на вимогу. Дотримуватися графіку не потрібно. Спочатку немовля проситиме груди часто (не лише для їжі, а і для втамування спраги, заспокоєння, відчуття безпеки). У перші місяці життя дитини кількість прикладань може сягати 20 на день. Режим годування врегулюється поступово.

 

Як зрозуміти, що маляті достатньо маминого молока? Дитя, яке втамувало голод, — активне, спокійне, системно набирає вагу. Якщо мамі здається, що молока мало чи лактація не врегульована, варто спробувати частіше прикладати дитину до грудей — це покращує лактацію.

 

Як правильно прикладати дитину до грудей?

Правильне прикладання допоможе уникнути низки проблем: травмування сосків (виникнення тріщин), застою молока (лактостазу) і запалення молочної залози (маститу). Крім того, якщо малюк правильно бере груди, це стимулює лактацію. Передовсім матері та дитині необхідно забезпечити контакт «шкіра до шкіри» та прикласти немовля до грудей якнайшвидше після народження.

 

Перш ніж коригувати прикладання, варто прийняти зручну для мами й малюка позу, адже іноді процес годування може тривати довго.

  • Рот дитини має бути широко відкритим, нижня губа — вивернута назовні. Рекомендовано спершу доторкнутися соском до губ дитини, зачекати щоби вона сама широко відкрила ротик.
  • Підборіддя — торкається грудей. Носик дихає вільно.
  • Дитина має захопити разом із соском більшу частину нижньої ділянки ареоли.
  • Якщо процес годування для матері безболісний, а дитина смокче повільно, тривало та ковтає молоко — значить, прикладання правильне. Однак, якщо ротик маляти відкритий нешироко, а губи вивернуті всередину, носик вільно не дихає і впирається в груди, смоктальні рухи короткі та швидкі, дитина часто відривається від грудей, а мама під час годування відчуває біль або ж дискомфорт — прикладання відбулося не зовсім правильно. У таких випадках потрібно відкоригувати техніку прикладання дитини до грудей та звернутися по допомогу до медичного фахівця чи спеціаліста в грудному вигодовуванні.

 

Чи згортати грудне вигодовування, якщо мама захворіла?

У більшості випадків — ні. Однак, усе залежить від захворювання. Передовсім необхідно звернутися до сімейного лікаря чи фахівця відповідного профілю, якщо у вас є певні захворювання, при яких грудне вигодовування може бути протипоказаним, та зважати на його рекомендації. Якщо мама захворіла на застуду чи навіть гостру респіраторну хворобу COVID-19, у її організмі виробляються антитіла, які з молоком отримує немовля. Тому можна навіть збільшити кількість прикладань дитини до грудей. Це посилить її захист. Рекомендовано одягати маску та використовувати засоби індивідуального захисту, щоби зменшити ймовірність інфікування дитини та вірусне навантаження на малюка, мити руки перед годуванням та після нього, регулярно прибирати та провітрювати приміщення. У разі погіршення стану здоров’я необхідно обов’язково проконсультуватися з лікарем.

 

Чи варто вакцинуватися під час грудного вигодовування?

 

Вакцинувати жінок, які годують дітей грудьми, можна. Окрім вакцинації проти вітряної віспи й жовтої лихоманки, які робити не можна через ризик інфікування дитини. Решту щеплень: від дифтерії, правця, гепатиту В, менінгококової інфекції, навіть від кору, паротиту і краснухи дозволені в період лактації. Важливо розуміти, що щеплення мами не замінює вакцинування дитини, тож важливо, аби малюк також отримував щеплення вчасно та відповідно до Календаря профілактичних щеплень.

 

ДОДАТКОВО:

 

Молоко матері є найкориснішим продуктом харчування для немовлят, у тому числі передчасно народжених та хворих. Грудне вигодовування — це запорука міцного здоров’я, найефективніший спосіб його підтримки, профілактики виникнення захворювань та гармонійного психофізичного розвитку малят. За інформацією ВООЗ, майже 2 з 3 малюків не отримують виключно грудного вигодовування впродовж перших шести місяців. Однак глобальна мета як ВООЗ, так і Міністерства охорони здоров’я України — підвищити частку таких дітей до 50 %. З 1 до 7 серпня у світі триває Тиждень підтримки грудного вигодовування, до нього вже багато років поспіль долучається й Україна.

Кожна мама має пам’ятати, що грудне вигодовування — це найкращий захист дитини з перших хвилин її життя. Запорука міцного здоров’я та гармонійного розвитку — це грудне вигодовування.

 

Факти про грудне вигодовування

 

1. Як довго дитині треба бути на грудному вигодовуванні та коли починати?

ВООЗ рекомендує розпочати ГВ в перші години життя немовляти. Упродовж перших шести місяців дитина має перебувати виключно на грудному вигодовуванні. Мати має продовжувати його далі (до 2 років і більше), поступово вводячи до раціону харчування відповідний та доброякісний прикорм.

2. Чому грудне вигодовування таке важливе?

Грудне молоко — ідеальна їжа для немовляти. Воно безпечне та містить необхідні антитіла, що сприяють захисту дитини від хвороб. Діти, які знаходяться на грудному вигодовуванні, мають менший ризик ожиріння, розвитку діабету на пізніших етапах життя. Грудне молоко має заспокійливу дію, діти, які ростуть на грудному вигодовуванні менше плачуть, мають кращий зір. Грудне вигодовування сприяє розвитку вилочкової залози, що виробляє Т-клітини, необхідні для захисту імунітету. Грудне молоко містить магній, що підтримує міцність кісток, цинк, а також допомагає розвитку інтелекту дитини.

3. Чи приносить грудне вигодовування користь матері?

Так. Воно зменшує ризик раку молочної залози та яєчників, діабету II типу та післяпологової депресії, скорочує ризик післяродової кровотечі.

4. Як відбувається процес утворення молока?

Груди — це орган. Вони виробляють молоко у відповідь на смоктання дитини. Знання про те, як працює цей орган допоможе зрозуміти процес грудного вигодовування. Груди ще називають молочними залозами. Всередині кожної молочної залози різні частини відіграють свою роль у виробленні та транспортуванні грудного молока.

 

Альвеоли — це найдрібніші часточки молочних залоз. Саме тут виробляється і зберігається грудне молоко. Альвеоли оточені крихітними м’язами, що виштовхують молоко у вторинні молочні протоки.

Вторинні молочні протоки переносять молоко від альвеол до основних молочних протоків.

Основні молочні протоки — це трубки, що несуть молоко прямо до соска. Жінка має в середньому 9 основних молочних проток у соску.

Грудне молоко — це речовина, що змінюється відповідно до потреб та розвитку вашої дитини.

Молозиво (колострум) виробляється протягом перших декількох днів грудного вигодовування. Воно дуже багате на поживні речовини. У складі молозива є білі кров’яні клітини — лейкоцити, що борються з інфекціями, крім цього там підвищений вміст солей, вітамінів і білків, а жирів і лактози в ньому присутнє менше. У перші дні життя для дитини дуже важлива саме калорійність харчування, тому малюк отримує всю необхідну користь.

5. Чи всі жінки можуть годувати грудьми?

Переважна більшість жінок фізично здатні годувати грудьми. Є рідкісний стан, що називається гіпоплазією молочної залози, при якому жінки не мають достатньої кількості потрібного типу тканини молочної залози для виробництва молока. Але здебільшого груди здатні до годування.

6. Як визначити, що дитина отримує достатньо молока?

Варто звернути увагу на те, чи набирає немовля вагу. Ви можете зважувати малюка щотижня. Звертайте увагу на колір та якість випорожнень. Звертайтеся до лікаря за консультацією, якщо дитина важить недостатньо або є проблеми з випорожненнями.

7. Якими є особливості годування?

Раннє прикладання новонародженого до грудей дає змогу матері годувати практично відразу після пологів. Смоктання триває всього декілька хвилин, але це допомагає запустити лактацію та емоційно налаштуватися на грудне вигодовування.

Коли дитина тільки народилася, рекомендується годувати її на вимогу. В середньому — кожні дві-три години. Діти харчуються за потребою, залежно від апетиту. Для малюків від 4 місяців приблизна кількість сеансів грудного вигодовування може бути 4–13 на день. Годувати немовлят вночі також є нормою. Коли настає відчуття ситості — годування припиняють.

Намагайтеся проводити якомога більше часу з немовлям у контакті «шкіра до шкіри» впродовж перших днів життя.

Це нормально, коли в одній молочній залозі виробляється більше молока, ніж в іншій. Зазвичай, хлопчики споживають молока більше, ніж дівчата.

8. Якою є роль чоловіка у грудному вигодовуванні?

Жінка потребує підтримки чоловіка під час грудного вигодовування.

Батько має знати про особливості грудного вигодовування, вакцинацію, ріст та вагу дитини. Під час вагітності дружини чоловік може сприяти перерозподілу навантаження, звільнивши частину часу для відпочинку дружини; разом гуляти й піклуватися про її харчування. Дослідження доводять, що підтримка грудного вигодовування з боку батька/партнера покращує стосунки, чоловіки стають ближче до дітей, а малюки розвиваються швидше.

Пам’ятайте, що грудне вигодовування — найкраща їжа для дитини!

 

У 1995 році Україна приєдналася до програми підтримки грудного вигодовування немовлят. Була розроблена програма «Підтримка грудного вигодовування дітей в Україні на 2000–2005 роки» задля: зниження рівня захворюваності та смертності дітей першого року життя, післяпологових ускладнень; покращення репродуктивного здоров’я жінок через підвищення розповсюдженості та тривалості грудного вигодовування дітей за допомогою впровадження сучасних методів ведення лактації та годування груддю за єдиними принципами на етапах — жіноча консультація — пологовий стаціонар — дитяча поліклініка. У 2019 році в Україні відкрили перший Банк грудного молока на базі Перинатального центру в Києві.

У 1990 році представники ВООЗ (Всесвітньої організації охорони здоров’я) та Дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ (UNICEF) прийняли «Декларацію Інноченті» (The Innocenti Declaration) на підтримку грудного вигодовування.

 

За матеріалами МОЗ України та

ЦГЗ МОЗ України

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора