A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Борзнянська міська лікарня" Борзнянської міської ради

Тиждень грудного вигодовування 2020

Фото без опису

Підтримуємо грудне вигодовування заради здоровішої планети.

 

Народження дитини – це і прекрасна подія, що міняє життя батьків, і величезна відповідальність для них. Годування дітей грудного та раннього віку є одним з важливих напрямків в галузі поліпшення виживаності дітей та сприяння їх здоровому росту і розвитку. Перші два роки життя дитини особливо важливі, так як оптимальне харчування протягом цього періоду сприяє зменшенню захворюваності і смертності, зниженню ризиків хронічних захворювань та кращому загальному розвитку. Оптимальне грудне вигодовування критично важливе – завдяки йому можна було б щорічно рятувати понад 820 000 дітей у віці до 5 років.

Рекомендації ВООЗ і ЮНІСЕФ по оптимальному годування дітей грудного та раннього віку полягають в наступному:

  • ранній початок грудного вигодовування протягом години після народження дитини;
  • виключно грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя;
  • введення належного поживного і безпечного прикорму у віці шести місяців поряд з продовженням грудного вигодовування до досягнення дитиною віку двох років чи більше.

Однак, останнім часом, в зв’язку з пандемією COVID-19, були висловлені побоювання з приводу того, чи можуть матері з цим захворюванням передавати вірус SARS-CoV-2 своєму немовляті при годуванні груддю.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я ризик інфікування немовлят COVID-19 через грудне молоко низький, інфекція, як правило протікає легко або безсимптомно, в той час як наслідки відмови від грудного вигодовування і розлучення матері з дитиною можуть бути значними. Експерти ВООЗ вважають, що COVID-19 для виживання та здоров’я немовлят і дітей представляє набагато меншу загрозу, ніж інші інфекції, від яких захищає грудне вигодовування та рекомендують матерям з підозрою або підтвердженим діагнозом починати або продовжувати годувати грудьми, бо переваги грудного вигодовування значно перевищують потенційні ризики передачі. Але матері, які годують грудьми, повинні дотримуватися правил особистої гігієни, носити маску поруч з дитиною (в тому числі під час годування), мити руки до та після контакту з дитиною (включаючи годування), а також чистити / дезінфікувати забруднені поверхні.

Привілеї грудного вигодовування та взаємодії між матір'ю і дитиною для запобігання інфекції та зміцнення здоров'я і розвитку особливо важливі, коли медичні та інші громадські послуги самі по собі порушені або обмежені. Грудне вигодовування підвищує імунну систему дитини, а антитіла матері передаються дитині через грудне молоко, допомагаючи їй боротися з інфекціями.

Грудне вигодовування є не лише оптимальним, збалансованим й гігієнічним природним харчуванням дитини, але також має зв'язок з навколишнім середовищем, зміною клімату. У світі, повному нерівності, криз та бідності, грудне вигодовування вважається основою міцного здоров’я  немовлят та матерів на все життя.

В період вагітності та грудного вигодовування мами приділяють своєму харчуванню особливу увагу, адже певні речовини з їжі можуть потрапляти до організму дитини, захисні та вивідні системи якої ще не сформовані. Та чи всіх речовин це стосується? Чи варто вводити дуже суворі обмеження та позбавляти себе улюблених продуктів?

Сувора дієта при грудному вигодовуванні – це необов'язкова вимога. Немає потреби обмежувати себе мізерним набором продуктів. Однак в перші дні життя малюка раціон матері повинен бути максимально простим і дієтичним. При грудному вигодовуванні в перший місяць можна вживати каші (гречка, рис, вівсянка, геркулес), нежирне м'ясо (кролик, індичатина, яловичина, баранина), нежирні молочні продукти (кефір 1%, сир 5-9%, молоко 1.5-2.5%), м'які сорти сирів (адигейський, сулугуні, фета), овочі (картопля, кабачок, брокколі та ін) та фрукти (печене яблуко, банан). Не можна їсти при грудному вигодовуванні чіпси, картоплю фрі, сухарики, горішки та інший фастфуд. Про газовані напої на період годування теж краще забути. У цей час необхідно насичувати материнський організм тільки корисними речовинами. Багато хто цікавиться, чи потрібно вживати спеціальні продукти для лактації. Насправді, їжі, яка вирішить проблему лактації, немає. Недолік грудного молока найчастіше пов'язаний зі стресами, частими недосипами, проблемами зі здоров'ям, неправильним режимом пиття та харчування.

Щоб поліпшити лактацію необхідно регулярно прикладати дитину до грудей, що сприяє виробленню гормону пролактину, дотримуватися режиму харчування та питного режиму (не менше 2,5 л в день). Прийняття їжі повинно бути дробовим, тобто, протягом дня молодій мамі рекомендується перекушувати кожні 3-4 години. Небажано допускати занадто великих проміжків між прийомами їжі. Також при нестачі молока лікарі рекомендують регулярно його зціджувати. Це поліпшить приплив молока і допоможе налагодити процес лактації.

Пам’ятка

 

Топ-6 міфів про грудне вигодовування: що необхідно знати?

 

Період грудного вигодовування в житті молодої матері цілком традиційно пов’язаний з безліччю найрізноманітніших стереотипів, міфів і забобонів. Серед загальноприйнятих і поширених «шкідливих порад» є і культурні, і побутові, і медичні. Багато з них можуть істотно погіршити ситуацію з грудним вигодовуванням.

Міф №1: це боляче.

Факт: ні, годувати грудьми – це не боляче. Для того, щоб не мати проблем з прикладанням дитини до грудей, необхідно ознайомитися з правилами годування перед народженням дитини, на курсах для майбутніх батьків або у фахівців. На теперішній час існує така професія, як грудний консультант. Саме ці фахівці можуть допомогти жінці встановити лактацію та годувати немовля з задоволенням.

Міф №2: не у всіх жінок є молоко.

Факт: Тільки мізерний відсоток жінок дійсно не можуть годувати грудьми. Більшість випадків, коли немовлят переводять на суміш, – це неправильне встановлення лактації, а не фізіологічна проблема.

Для того, щоб вироблялося грудне молоко – необхідні 2 гормона: пролактин та окситоцин. Окситоцин – гормон радості. Саме тому жінці, яка годує груддю, необхідно відчувати позитивні емоції, відпочивати та насолоджуватися материнством. Щоб поліпшити лактацію необхідно регулярно прикладати дитину до грудей, що сприяє виробленню гормону пролактину. Чим частіше і довше дитина знаходиться біля грудей матері – тим більше молока. Молоко прибуває під час прикладання, не буває «порожніх грудей», «непотрібного молока» тощо. Все грудне молоко – ідеальне за складом саме для вашого немовляти. До речі, «немолочні» жінки – це теж не більше ніж міф. Адже лактацію можна викликати навіть у жінки, яка не народжувала.

Міф №3: при годуванні грудьми необхідна сувора дієта.

Факт: вважається, що сувора дієта мами допоможе дитині з коліками. Однак коліки – це комплекс всіляких відчуттів, які доставляють новонародженому дискомфорт, і до харчування, частіш за все, не мають ніякого відношення. Вони можуть бути викликані внаслідок незрілості нервової системи чи травного тракту або навіть дією гормонів на організм дитини. Якщо ж мова йде про гази, то це індивідуально у кожного малюка. Лише окремі продукти можуть викликати у дитини дискомфорт. Тут просто треба мати міру та спостерігати.

Сувора дієта при грудному вигодовуванні – це необов'язкова вимога. Немає потреби обмежувати себе мізерним набором продуктів. Однак в перші дні життя малюка раціон матері повинен бути максимально простим і дієтичним. При грудному вигодовуванні в перший місяць краще вживати каші (гречка, рис, вівсянка, геркулес), нежирне м'ясо (кролик, індичатина, яловичина, баранина), нежирні молочні продукти (кефір 1%, сир 5-9%, молоко 1.5-2.5%), м'які сорти сирів (адигейський, сулугуні, фета), овочі (картопля, кабачок, брокколі та ін) та фрукти (печене яблуко, банан). Не можна їсти при грудному вигодовуванні чіпси, картоплю фрі, сухарики, горішки та інший фастфуд. Про газовані напої на період годування теж краще забути. У цей час необхідно насичувати материнський організм тільки корисними речовинами.

Міф №4: грудне вигодовування псує фігуру.

Факт: ні. Кожне грудне годування – це втрата калорій. Тому якраз навпаки грудне годування може допомогти позбавитися від зайвої ваги після вагітності. До речі, під час годування груддю можна займатися спортом. Розповіді, що зникне молоко, не зовсім правдиві. Головне в міру і займатися в зручній білизні. Ну і, звичайно ж, не починати займатися, поки повністю не відновиться організм: 6 тижнів після пологів – і можна приступати до легких вправ, 6 місяців – до звичних фізичних навантажень. Якщо, звичайно, немає протипоказань.

Грудне вигодовування може зіпсувати форму грудей? Так, таке може трапитися. Але через різке і неправильне припинення годування. Якщо жінка поступово припиняє годувати грудьми, без допомоги ліків (це вкрай небезпечно), груди відновляться за певний час і будуть виглядати, як до народження дитини. Головне – стежити за своєю вагою. Так як різка втрата або набір ваги більш небезпечні для вигляду грудей.

А ось відмова взагалі годувати дитину грудьми як раз може негативно вплинути на вигляд грудей. До речі, за статистикою, жінки-годувальниці значно рідше страждають від раку молочних залоз.

Міф №5: годувати після року – шкідливо.

Факт: ця думка абсолютна необґрунтована. За даними Міністерства охорони здоров'я, ВООЗ та ЮНІСЕФ, грудне вигодовування має тривати до 2 чи більше років. Звичайно, межу встановлює кожна жінка сама, адже це її тіло. Але тим не менш, годування після року корисне і потрібне дитині. Грудне молоко – це не тільки спосіб харчування для малюка, але й відчуття захисту та спілкування з мамою.

Міф №6: годувати грудьми важко.

Факт: зовсім ні. Грудне годування – це природно, і в разі, якщо у вас все вийшло, легко. Їжа для малюка, потрібної температури та складу, завжди при мамі. При грудному годуванні не потрібно думати про пляшечки, стерилізації, підігріви, вимірювання температури суміші тощо.

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора