A A A K K K
людям із порушенням зору
Комунальне некомерційне підприємство "Борзнянська міська лікарня" Борзнянської міської ради

NO SMOKING FRIENDLY. Турбота про здоров'я - твій вклад у перемогу

Відеоролики

https://drive.google.com/file/d/1IvoS8xKrr11CzXG4BQvTy6wCF5IOtrCL/view 

https://drive.google.com/file/d/1ddeZknyELZFej6yyA0vSSm0Mv3nDb5we/view 

https://drive.google.com/file/d/1D4NTkGU7RdYtKM-ONE25lJW3HT8HQ_j5/view 

 

 

Мало хто хоче, аби його обкурювали, тоді чому ж дозволяєте собі обкурювати інших? 

 

  З 11 липня 2022 року в Україні заборонили куріння тютюнових виробів для нагрівання на рівні з сигаретами, кальянами та е-сигаретами у визначених громадських місцях – у транспорті, закладах, вокзалах, навчальних і робочих приміщеннях та інших місцях загального користування.

Бездимне законодавство спрямоване на захист некурців від вторинного тютюнового диму. Пасивне куріння спричиняє серцево-судинні та респіраторні захворювання, включно з ішемічною хворобою серця й раком легенів, і щорічно вбиває 1,2 млн людей у всьому світі. Тож перш ніж закурити в громадському місці, добре подумайте про шкоду, яку ви завдасте людям навколо.

Безпечного куріння не існує – ні первинного, ні вторинного, ні третинного. Натомість турбота про своє здоров’я та здоров’я близьких – це обов’язок кожного під час війни!


 #NoSmokingFriendly
 #БезпечногоКурінняНеІснує
 ‪#‎2022БезТютюну‬
 #ЗдоровіУкраїнціМайбутнєУкраїни
 

Куріння тютюну входить до трійки причин, що спричиняють рак, у тому числі й рак грудей – один з найпоширеніших типів онкологічних захворювань серед жінок.

 

Лише в Україні у 2020 році на рак молочної залози захворіло майже 13 тисяч жінок, з яких померло – близько 5 тисяч.

Тож саме сьогодні, у Всеукраїнський день боротьби із захворюванням на рак молочної залози, нагадуємо: жінки, які курять у період 15-35 років, мають на 30% більший ризик захворіти на рак грудей, аніж ті, хто не курить.

Але лікарі наголошують: у зоні ризику – і пасивні курці. Вдихання вторинного тютюнового диму підвищує ризик виникнення раку грудей навіть у тих, хто не вживає тютюнові вироби.

Не дозволяйте себе обкурювати – захистіть своє право на бездимне середовище та збережіть своє життя!

Що робити, коли поруч курять?  https://cutt.ly/AJhXRA7 

 Поділіться цією інформацією з дружинами, мамами, сестрами, доньками та подругами!

 
 #NoSmokingFriendly
 #БезпечногоКурінняНеІснує
 ‪#‎2022БезТютюну‬
 #ЗдоровіУкраїнціМайбутнєУкраїни
 

 

 

Тютюн – основна причина хвороб та летальних випадків

 

Вживання тютюну – одна з серйозних проблем громадської охорони здоров'я в світових масштабах. Ми живемо в світі, де тютюн щороку вбиває близько 8 мільйонів чоловік. За даними ВООЗ понад 7 мільйонів випадків смерті відбувається серед споживачів і колишніх споживачів тютюну, і більше 1,2 мільйона – серед некурящих людей, що піддаються впливу вторинного тютюнового диму. Тютюновий дим має серйозні наслідки для здоров'я легенів курців та некурящих людей в усьому світі.

Крапля нікотину вбиває коня. Ця фраза відома давно, хоча деякі вчені вважають, що одна крапля здатна вбити трьох коней, а смертельна доза нікотину для людини – 50-100 міліграм (1 пачка сигарет). Але при цьому треба врахувати, що зростаючий організм приблизно в два рази чутливіший до нікотину, ніж організм дорослої людини. Тобто, якщо підліток одночасно викурить півпачки сигарет – може наступити смерть.

З точки зору медицини нікотин – це повільно діюча отрута, одна з найнебезпечніших рослинного походження, що руйнує весь організм. Птахи гинуть, якщо до їх дзьоба всього лише піднести скляну паличку, змочену нікотином. Кролик гине від 1/4 краплі нікотину, собака – від 1/2 краплі. Для людини смертельна доза нікотину складає 2-3 краплі. Саме така доза поступає щодня в кров після викурювання 20-25 сигарет (в одній сигареті міститься приблизно 6-8 міліграм нікотину, з яких 3-4 міліграма потрапляє в кров). Курець не гине тільки тому, що доза вводиться поступово, не в один прийом. До того ж, частину нікотину нейтралізує формальдегід – інша отрута, що міститься в тютюні. Систематичне поглинання невеликих, несмертельних доз нікотину викликає пристрасть до куріння. Нікотин включається в процеси обміну, які відбуваються в організмі людини та стає необхідним. Однак якщо некуряща людина в один прийом отримає значну дозу нікотину, може наступити смерть.

Курець, викурюючи в день 20-25 сигарет, за 30 років через свої легені пропускає 150-160 кілограмів тютюну – він не вмирає тільки тому, що вводить його невеликими дозами. Тютюновий дим, який викликає та загострює багато хвороб, діє практично на всі органи – 45% смертей, за статистикою, пов'язані прямо або побічно з тютюнопалінням. Вчені встановили, що людина, викурюючи одну пачку сигарет, отримує в сім разів більше гранично допустимої дози радіації. А радіація тютюнового походження з іншими канцерогенними речовинами укупі сприяє виникненню раку.

Тютюновий дим є прикладом своєрідної фізико-хімічної системи, що складається з повітря і зважених в ньому продуктів горіння тютюну. Вони являють собою тверді частинки і крапельки рідини, розміри яких становлять частки мікрометра. Число таких частинок в димі однієї сигарети вимірюється десятками і сотнями тисяч мільярдів! Всі ці частки направляються в легені. Як відомо, легені складаються з безлічі дрібних альвеол, сумарна поверхня стінок яких досягає в момент вдиху більш 100 м2. Неважко уявити, яка величезна кількість частинок диму й отруйних рідинних суспензій осідає в легенях. Але частки диму – лише одна складова тютюну. При курінні відбувається так звана суха перегонка: повітря при затягуванні тютюну нагрівається до високої температури та витягує з нього різні речовини, які разом з димом надходять у легені.

За даними фармакологів, при викурюванні однієї пачки сигарет середньої міцності із загальною масою тютюну 20 г утворюється: 0,0012 г синильної кислоти; приблизно стільки ж сірководню; 0,22 г піридинових підстав; 0,18 г нікотину; 0,64 г (0,843 л) аміаку; 0,92 г (0,738 л) оксиду вуглецю (II); не менше 1 г концентрату з рідких і твердих продуктів горіння та сухої перегонки тютюну, званої тютюновим дьогтем. В останньому міститься близько сотні хімічних речовин, в тому числі: бензпірен; бензатрацен; радіоактивний ізотоп калію; миш'як та ряд ароматичних поліциклічних вуглеводнів – канцерогенів.

Руйнівний вплив на організм першим починає тепло. Щоб ввести дим з порожнини рота і носоглотки в легені, курець автоматично та непомітно, злегка відкриваючи рот, вдихає порцію повітря. При цьому температура повітря, що надходить до рота, зазвичай на 40ºC нижче температури диму. Такі значні перепади температури відбиваються на стані зубної емалі. Згодом на ній з'являються мікроскопічні тріщинки, «вхідні ворота» для мікроорганізмів. В результаті чого зуби курця починають руйнуватися. Температура диму впливає і на слизові оболонки рота та носоглотки. Капіляри їх розширюються, слизова піддається роздратуванню, запалюється. Тепло тютюнового диму і хімічні речовини, які в ньому знаходяться (аміак, кислоти та ін.) дратують слинні залози. Настає посилене виділення слини, яку курці змушені спльовувати. Частину слини вони проковтують. Отруйні речовини диму (анілін, сірководень і ін.), переходячи в слину, діють на слизову оболонку шлунка, що не залишається безслідним. Втрата апетиту, болі в області шлунка, чергування запору та проносу, хронічні гастрити і, нарешті, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки – саме ті розлади, які починаються в курящих у багато разів частіше, ніж у некурящих.

Тютюновий дим негативно впливає на здоров'я протягом усього життя людини. Під час внутрішньоутробного розвитку куріння вагітної може підвищити ймовірність мертвонародження та вроджених аномалій. Вроджені дефекти, пов'язані з материнським курінням, можуть включати ущелини губи та кісткового піднебіння, деформації кінцівок, полікістоз нирок, дефекти міжшлуночкової перегородки, деформації черепа тощо. Ці дефекти пов'язані з впливом гіпоксії і карбоксігемоглобінеміі, які виникають під дією чадного газу тютюнового диму. У грудному віці «вторинне куріння» може стати причиною синдрому раптової смерті немовляти. У дитячому та підлітковому віці вплив тютюну може стати причиною серйозних порушень здоров'я в результаті захворювань респіраторної системи. Однак особливо явно негативний вплив тютюну проявляється приблизно з 30 років. У порівняно молодих людей середнього віку воно може бути причиною підвищення рівня серцево-судинних захворювань. У більш пізні періоди життя вплив тютюну може бути причиною зростання поширеності онкологічних захворювань (особливо раку легенів), а також підвищення рівня смертності від хвороб респіраторної системи.

Хоча споживання тютюну зазвичай пов’язують з неінфекційними захворюваннями (НІЗ), такими як рак, хвороби серця та органів дихання, тютюн також є важливим фактором, що впливає на смертність від інфекційних захворювань. Наприклад, туберкульоз в певних випадках може бути латентним і активізуватися в результаті тютюнопаління. Що стосується НІЗ, 85% смертей від раку трахеї, бронхів і легенів та 16% смертей, викликаних ішемічною хворобою серця, пов'язані з вживанням тютюну. Відносно інфекційних захворювань, вживанням тютюну обумовлені 26% смертей від туберкульозу та 24% всіх смертей від інфекцій нижніх дихальних шляхів.

Куріння тютюну та вплив вторинного тютюнового диму підвищують ризик розвитку безлічі захворювань. Зокрема, активне та пасивне куріння позначається на здоров'ї легенів і може викликати такі хвороби, як:

  • рак легенів – з курінням пов'язані більше двох третин усіх смертей від раку легенів в світі, а вплив вторинного тютюнового диму підвищує ризик розвитку раку легенів у некурящих. У більшості країн Європейського регіону ВООЗ рак легенів є провідною причиною смерті від онкологічних захворювань. У 2018 р від раку легенів в Регіоні померли приблизно 430 000 чоловік, і в цей же період було діагностовано більше півмільйона нових випадків хвороби. Знизити ризик розвитку раку легенів можна, відмовившись від куріння: через 10 років після відмови від куріння ризик зменшується приблизно в два рази;
  • хронічні респіраторні захворювання, такі як хронічне обструктивне захворювання легень (ХОЗЛ) та астма: куріння тютюну – головна причина розвитку ХОЗЛ, яке характеризується болючим кашлем та ускладненим диханням. Також куріння призводить до загострення астми, що обмежує рухливість людини і здатне привести до інвалідності. Згідно з останніми даними ВООЗ, в 2017 р на ХОЗЛ доводилося 3,6% всієї смертності в Європейському регіоні. Якнайшвидша відмова від куріння – це найефективніший спосіб уповільнити розвиток ХОЗЛ та пом'якшити перебіг астми.

Також «сліди куріння» з'являються на обличчі курця. Дівчина або жінка, яка палить зазвичай виглядає старшою за свої роки: передчасне старіння організму відбувається в результаті тютюнової інтоксикації. Постійне куріння, як правило, супроводжується бронхітом, який проявляється кашлем після пробудження та відхаркуванням сіруватого, брудно-коричневого мокротиння. Хронічне подразнення слизової оболонки голосових зв'язок позначається на тембрі голосу. Він втрачає милозвучність та чистоту, що особливо добре помітно у жінок, що зловживають курінням. Ще більш наочно у курців змінюється колір обличчя.

Серед курців спостерігається велика поширеність вторинної аменореї (відсутність менструації) та нерегулярності менструального циклу. Таким чином, куріння, у жінки може порушувати менструальний цикл, знижувати здатність до зачаття, скорочувати тривалість дітородного віку. Поліциклічні ароматичні вуглеводні (ПАВ), що містяться в тютюновому димі запускають процес загибелі яйцеклітин. Ці речовини зв'язуються з рецептором (особливою молекулою на поверхні яйцеклітини) і активують ген, що програмує загибель клітини. Цей процес відомий під назвою апоптоз. Виявилося, що куріння у молодих жінок можна порівняти з видаленням одного яєчника. У чоловіків, які палять змінюються вироблення сперми, її морфологія та рухливість, а також секреція андрогенів. У курців чоловічого полу, схильних до гіпертонії (підвищений артеріальний тиск, якому сприяє вживання алкоголю), в 27 разів підвищується ризик виникнення імпотенції. Гіпертонія, як і куріння, сама по собі також сприяє порушенню статевої функції. Але підвищений тиск у поєднанні з курінням мають насправді вбивчу дію.

Куріння погіршує пам'ять, зір, потенцію, руйнує зуби та прискорює старіння шкіри, вкрай негативно впливає на органи дихання, серцево-судинну, нервову та репродуктивну системи організму і так далі – цей список можна продовжувати нескінченно.

Найкраще рішення для вашого здоров’я – припинити курити прямо сьогодні!

 

Згідно з даними ВООЗ, близько половини курців помирає від хвороб, спричинених тютюновим димом. Лише в Україні тютюн забирає 130 тисяч життів на рік, тоді як від наслідків пасивного куріння гине 13 тисяч українців.

Тож як саме шкода тютюну позначається на організмі? Дим, який вдихається під час куріння, містить понад 7 000 хімічних сполук, з яких щонайменше 250 є токсичними. У значних кількостях ці речовини можуть призвести до хронічної перевтоми, підвищення артеріального тиску, ішемічної хвороби серця, інсульту, тромбозу, захворювань дихальних шляхів, імпотенції, безпліддя, раку.

Ще одна небезпека, яка таїться в тютюновому димі, – це канцерогени. Ці сполуки можуть пошкодити ДНК клітини та послабити імунну систему, унеможливлюючи повноцінну боротьбу з раковими клітинами. Саме під впливом канцерогенів і пов’язують появу та розвиток онкологічних захворювань – раку гортані, ротової порожнини, горла, стравоходу, сечового міхура, нирок, печінки, шлунка, підшлункової залози, прямої кишки. До речі, щодо онкологічних захворювань в Україні зовсім невтішна статистика: саме куріння є причиною 21% усіх смертей від раку, а також 90% смертей від раку легень.

А починається все просто й невинно – з однієї сигарети за компанію з друзями, із затяжки «фруктового» диму електронного пристрою для куріння, з так званого «social smoking». І найчастіше це стається у зовсім юному віці. Так, 95% курців підсідають на залежність до 21 року, адже не усвідомлюють усі ризики та наслідки вживання тютюну й нікотину. Цим і користується тютюнова індустрія, спрямовуючи на дітей та молодь агресивний маркетинг та маніпулятивні прийоми – наприклад, брехливі заяви про примарну безпечність електронних сигарет та сигарет для нагрівання. Проте, як відомо, це далеко не так.

Як зазначає ВООЗ, використання електронних сигарет із вмістом нікотину призводить до появи симптомів нікотинової залежності – про це вам не розповість жоден тютюновий бренд. Тоді як аерозоль е-сигарет – і з нікотином, і без нього – через свій токсичний склад може призвести до збою у роботі деяких клітин людського організму та сприяти розвитку серцево-судинних чи онкологічних захворювань, а також проблем із репродуктивним здоров’ям та дихальною системою.

З сигаретами для нагрівання все трішки інакше: вони завжди містять тютюн, який за своєю суттю є токсичним і містить канцерогени. Так, як вказують дослідження, аерозолі сигарет для нагрівання містять понад 50 канцерогенів. І постійне потрапляння цих речовин до організму може загрожувати такими ж ризиками, як і під час куріння звичайних сигарет – проблемами з дихальною системою, серцево-судинними хворобами та раком.

Тож чи варто говорити, що слова тютюнових компаній про те, що електронні пристрої можуть допомогти впоратися з тютюновою залежністю, – суцільна вигадка? Питання риторичне. Ба більше, е-сигарети та сигарети для нагрівання несуть загрозу й для пасивних курців: вони генерують вторинні аерозолі, що містять ацетальдегіди та формальдегіди, нікотин та важкі метали, які мають токсичний вплив на здоров’я людини. До того ж 85% тютюнового диму неможливо відчути на запах та побачити – тож ви можете не знати, що в цей момент ваш організм отруюють токсичними випарами.

Аби захистити право українців на бездимне повітря та вберегти їх від ризиків, пов’язаних із вторинним димом, Парламент ухвалив новий антитютюновий Закон №1978-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну». Це перше за останні 10 років оновлення законодавства у сфері контролю над тютюном, яке, зокрема, врегульовує ситуацію з сигаретами для електричного нагрівання та пристроями до них.

Так, відтепер сигарети для нагрівання прирівняні Законом до електронних і звичайних сигарет та заборонені до куріння у визначених громадських місцях. До того ж Закон розширив список місць, де заборонено куріння будь-яких тютюнових виробів. З повним переліком локацій можна ознайомитися тут.

Пам’ятайте: ваше право на бездимне повітря у громадських місцях захищене Законом. Але що робити, якщо вас таки обкурюють? Насамперед, не соромтеся ввічливо зробити зауваження людині, яка курить поруч з вами, – цілком можливо, що ситуація вирішиться швидко та мирно. Якщо ж розмова не спрацювала, радимо звернутися до адміністрації закладу чи установи, де відбувається порушення. А в разі відсутності реакції, можна:

  • викликати поліцію за номером 102;
  • скласти скаргу до Держпродспоживслужби на заклад, адміністрація якого створює умови для куріння або іншим чином порушує норми бездимного законодавства;
  • повідомити про порушення через онлайн-сервіс Центру громадського здоров’я.

Проблема вживання тютюну нині особливо актуальна в українському суспільстві. За даними опитування, проведеного КМІС у травні 2022 року, порівняно з 2020 роком, відсоток щоденних курців збільшився серед чоловіків з 38.0% до 44.4%, серед жінок з 10.8% до 14.9%, серед усіх опитаних з 23.1% до 28.3%. Натомість нині життя українців забирає не лише тютюн, але й війна – тож нам під силу зменшити рівень смертності там, де це можливо проконтролювати.

Причому у суспільстві є позитивні тенденції: 62,5% курців хочуть позбутися залежності, а близько 40% наразі намагаються кинути курити. Відмовитися від куріння може кожен. Однак більшості курців потрібна допомога рідних і фахівців. Не соромтеся звернутися по фахову допомогу до сімейного лікаря, нарколога чи психотерапевта – і шанси на успішну відмову від тютюну будуть значно вищими.

Дізнатись про дієві методи відмови від куріння можна на сайті www.stopsmoking.org.ua та в інформаційному буклеті за посиланням http://stopsmoking.org.ua/wp-content/uploads/2019/06/Booklet_I-quit-smoking-1.pdf

Дбайте про захист свого бездимного середовища та турбуйтеся про здоров’я людей навколо, не обкурюючи їх, а найкраще – назовсім відмовтеся від куріння. Адже наша держава нині, як ніколи, потребує здорових та сильних українців, здатних наполегливо наближати перемогу!

#NoSmokingFriendly
#БезпечногоКурінняНеІснує
‪#‎2022БезТютюну
#ЗдоровіУкраїнціМайбутнєУкраїни

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора