Посвіт пам'яті
Проєкт «Посвіт пам’яті» – це ініціатива Ордену Святого Пантелеймона, спрямована на вшанування пам’яті медичних працівників, які віддали своє життя під час російської агресії, виконуючи свій професійний обов’язок. Орден Святого Пантелеймона – це найвища громадська нагорода серед медичної спільноти, яка з 2017 року відзначає найкращих представників галузі, визнаючи їхній професіоналізм, відданість справі та гуманізм. У відповідь на трагічні події, спричинені російською військовою агресією, у 2022 році Орден ініціював масштабний збір інформації про загиблих медиків, залучивши до цієї справи Національну медичну бібліотеку та регіональні ради.
«Посвіт пам’яті» – це не просто архів історій, а фундаментальна національна місія зі збереження пам’яті про героїзм, жертовність і безмежну відданість професії, яка рятує людські життя. Це символ національної вдячності та визнання подвигу медиків, які, ризикуючи собою, залишалися на своєму посту до останнього подиху. Проєкт має на меті не лише документування імен тих, хто пожертвував собою заради інших, а й надання підтримки їхнім родинам, а суспільству – формування чіткого морального орієнтиру щодо важливості медичних працівників як на полі бою, так і в цивільному житті.
«Посвіт пам’яті» є виявом суспільної та державної відповідальності за збереження пам’яті про тих, хто віддав своє життя у боротьбі за здоров’я і життя інших.
Мета проєкту:
-
Віддати шану загиблим медикам, які працювали до останнього подиху.
-
Підтримати родини загиблих, створивши для них простір визнання та поваги.
-
Закарбувати імена героїв у національній історії через установлення меморіальних знаків, заходи вшанування та інформаційні кампанії.
-
Масштабувати проєкт в Україні та за кордоном, щоб світ знав про подвиг українських медиків. Закордонні ради Ордену Святого Пантелеймона сприятимуть поширенню «Книги пам’яті», залученню міжнародної підтримки та організації пам’ятних заходів у країнах із українською діаспорою.
-
Створення фондів підтримки родин, дітей загиблих медиків.
Пропозиція щодо дати Дня вшанування загиблого медика – 10 липня.
Пропонується визначити дату Дня вшанування загиблого медика за два тижні до 27 липня – Дня Святого Пантелеймона, який є покровителем лікарів, а також офіційного Дня медичного працівника. Це дозволить створити логічний зв’язок між днем пам’яті та днем пошани до професії загалом. Крім того, це дасть змогу організувати повноцінний двотижневий період інформаційних кампаній та заходів, що підвищить суспільну увагу до теми.
Пропозиції заходів у рамках Дня вшанування загиблих медиків
1. Символічні акції:
Символ пам’яті – білий халат. У всіх медичних закладах країни в холах лікарень будуть встановлені порожні стільці з білими халатами та фотографіями загиблих медиків. Білий халат – це не просто частина професійного одягу, а символ самопожертви та готовності до служіння. Порожнє місце вказує на відсутність людини, яка вже ніколи не зможе врятувати життя. Це потужний візуальний меседж, що викликатиме глибоку емоційну реакцію як серед медиків, так і серед пацієнтів. Ця ініціатива легко реалізується у будь-якому медичному закладі та потребує мінімальних ресурсів.
Звуковий сигнал. У визначений час по всій країні у лікарнях та медичних установах звучатиме короткий сигнал (удар серця) як знак вшанування загиблих медиків . Такий ритуал можна транслювати у медичних вишах, лікарнях та навіть на національних телеканалах.
Символічні білі свічки. У лікарнях, університетах та публічних місцях можна розмістити білі свічки пам’яті – реальні чи цифрові (на сайтах установ, порталі пам’яті).Медичний персонал та пацієнти можуть запалити свічку як символ пам’яті та вшанування.
2. Меморіальні ініціативи:
-
Встановлення уніфікованих пам’ятних табличок у медичних установах та навчальних закладах, де працювали або навчалися загиблі медики.
-
«Тиха хода» студентів медичних закладів у білих халатах на знак пам’яті про тих, хто загинув на передовій медицини.
-
Національна Інформаційна кампанія «Світло їхніх сердець живе у кожному врятованому житті» та просвітницькі заходи.
-
Запуск національної інформаційної кампанії у медіа та соцмережах. Створення документального фільму або серії відео історій про героїчних медиків. У рамках цієї соціально важливої акції в кожному місті пропонується:
-
Створення інсталяції на центральних площах з фотографіями загиблих медиків. На цифрових рекламних площинах транслювання коротких відеороликів про подвиг медиків.
-
Розміщення банерів на зовнішніх рекламних площинах із зображеннями загиблих медиків відповідно до регіону.
-
Організація інформування громадськості через офіційні листи до місцевих органів влади та медичних установ щодо підтримки та реалізації заходів.
3. Створення цифрової та друкованої Книги «Посвіт Пам'яті»:
-
Розробка порталу пам’яті, де кожен може знайти історії загиблих медиків.
-
Випуск друкованого видання «Посвіт Пам’яті» з історіями та свідченнями колег і родичів.
4. «Посвіт Пам'яті» – заходи спрямовані на вшанування подвигу загиблих медиків та підтримки їх родин:
-
Створення благодійного фонду допомоги;
-
Організація системної допомоги дітям загиблих медиків через фонди, духовенство та міжнародні благодійні організації;
-
«Посвіт Пам'яті» – проведення заходів для родин загиблих медиків, аби вони відчували підтримку держави та суспільства.
Стратегія реалізації
Громадські ініціативи:
-
Організація місцевих акцій та вшанувань.
-
Створення волонтерських груп під егідою Ордену Святого Пантелеймона для підтримки родин загиблих, координованих через Регіональні ради. Орден залишатиметься центральним органом управління проєктом, забезпечуючи стратегічний контроль, методологічну підтримку та міжнародну співпрацю задля допомоги родинам загиблих медиків.
-
Популяризація проєкту через соцмережі та ЗМІ.
Місцеві та державні органи:
-
Ініціювання державного визнання Дня вшанування загиблого медика на офіційному рівні.
-
Залучення міністерств та органів місцевого самоврядування до підтримки ініціативи.
-
Фінансування меморіальних заходів та проєктів на державному рівні.
Проєкт «Книга пам’яті» має потенціал стати не лише національною, а й міжнародною ініціативою, привертаючи увагу світової спільноти до героїчної місії медиків. Його імплементація дозволить не просто згадати про загиблих, а зробити їхню пам’ять частиною культурного та історичного коду України.
Інформаційні матеріали (презентація Проєкту та логотип) доступні за посиланням: https://surli.cc/gmbsdm
Список
Військовослужбовців працівників медичної галузі та випускників закладів медичної освіти області, які загинули/померли під час російсько-української війни
-
Андрійченко Володимир Леонідович (Чернігів) – консультант з медичних питань у ТОВ «сонаФармексім».
-
Бойко Олексій Миколайович (куликівська громада) – випускник Новгород-сіверського фахового медичного коледжу.
-
Борздий Павло Анатолійович (Чернігів) – випускник Чернігівського базового фахового медичного коледжу, працював фельдшером у ФАПі в селі Олександрівка Ріпкинського району, на станції «Обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф», Чернігівському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки на посаді фельдшера медичної частини.
-
Ботвінов Леонід Леонідович (Ніжин) – випускник Ніжинського фахового медичного коледжу.
-
В’ялий Анатолій Анатолійович (Ніжин) – випускник Ніжинського фахового медичного коледжу.
-
Гарбуз Ігор Михайлович (Новгород-Сіверська громада) – викладач Новгород-Сіверського фахового медичного коледжу.
-
Гембарук Андрій Анатолійович (Новгород-Сіверська громада) – працював водієм директора Новгород-Сіверського фахового медичного коледжу.
-
Гришкевич Богдан Євгенович (Ніжин) – випускник Ніжинського фахового медичного коледжу, працював у Ніжинській міській лікарні.
-
Євдокімова Ангеліна Володимирівна (Сухополов’янська громада) – випускниця Прилуцького фахового медичного коледжу.
-
Жигун Андрій Олександрович (Носівська громада, похований у Броварах Київської області) – служив начальником медичного пункту військової частини.
-
Капша Сергій Миколайович – водій виїздної бригади КНП «Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ЧОР.
-
Кащенко Володимир Олександрович (Варвинська громада) – випускник Прилуцького фахового медичного коледжу та Полтавського державного медичного університету. Працював фельдшером швидкої допомоги Варвинської лікарні, лікарем-хірургом, завідуючим хірургічним відділенням у Варвинській лікарні.
-
Ключнікова Олена Михайлівна (Чернігів) – випускниця Чернігівського базового фахового медичного коледжу. Працювала в Чернігівській міській лікарні №3.
-
Коваленко Олександр Анатолійович (Прилуки) – випускник Прилуцького фахового медичного коледжу. Працював фельдшером прилуцької міської станції швидкої і невідкладної медичної допомоги.
-
Комар Наталія Миколаївна (Семенівка) – сестра медична в КНП «Семенівська міська лікарня» СМР.
-
Копил Павло Михайлович (Новобілоуська громада) – випускник Національного медичного університету імені О.О. Богомольця. Працював у Чернігівському протитуберкульозному диспансері, Київській міській станції швидкої допомоги.
-
Котова Марія Олегівна (Чернігів) – випускниця Чернігівського базового фахового медичного коледжу. Працювала в Чернігівському військовому госпіталі.
-
Кравчук Анастасія Михайлівна (Козелецька громада) – випускниця Київського фахового медичного коледжу №3. Працювала в Козелецькій ЦРЛ, клінічній лікарні «Феофанія» Державного управління справами України.
-
Кравчук Юлія Віталіївна (Чернігів) – фельдшер виїзної бригади КНП «Чернігівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» ЧОР.
-
Крутько Андрій Володимирович (Ніжин) – випускник Ніжинського фахового медичного коледжу.
-
Луценко Євгеній Олександрович (Чернігів) – лікар-хірург КНП «Чернігівський медичний центр сучасної онкології».
-
Максименко Ярослав Олександрович (Бахмацька громада) – випускник Ніжинського фахового медичного коледжу.
-
Миколенко Вадим Сергійович (Ніжин) – випускник Ніжинського фахового медичного коледжу.
-
Міхневич Олег Анатолійович (Михайло-Коцюбинська громада) – випускник Чернігівського базового фахового медичного коледжу. працював фельдшером швидкої допомоги у Славутичі Київської області.
-
Мороз Олег Володимирович (Прилуки) – працював завідувачем харчоблоку Прилуцької міської лікарні.
-
Мохонько Андрій Володимирович (Чернігів) – випускник Національного медичного університету імені О.О.богомольця. працював сімейним лікарем в КНП «Чернігівська міська лікарня №2» ЧМР.
-
Отрошко Анатолій Петрович (Чернігів) – військовий хірург Чернігівського військового госпіталю.
-
Пабат Володимир Степанович – водій Дорогинської сільської лікарської амбулаторії ЗПСМ КНП «Ічнянська міська лікарня»
-
Палуб Володимир Анатолійович (Чернігів) – лікар-стоматолог ортопедичного відділення КНП «Чернігівська обласна стоматологічна поліклініка» ЧОР.
-
Плотнікова Ольга Михайлівна (Чернігів) – сестра медична процедурна КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» ЧОР.
-
Потій Ігор Миколайович (Сновська громада) – працював опалювачем у Тур’янській лікарській амбулаторії сімейного типу.
-
Профатілов Євгеній Михайлович (Прилуки) – випускник Прилуцького фахового медичного коледжу.
-
Радзієвський Віктор Вікторович (Понорницька громада) – випускник Нікопольського фахового медичного коледжу.
-
Руденко Андрій Олегович (Ладанська громада) – випускник Київського міського медичного коледжу.
-
Рязанцев Роман Юрійович (Менська громада) – випускник Криворізького фахового медичного коледжу.
-
Селезень анатолій Михайлович (Новгород-Сіверська громада) – випускник Новгород-Сіверського фахового медичного коледжу. Працював фельдшером фельдшерсько-акушерського пункту в селі Червоний хутір Новгород-Сіверського району.
-
Семінько Руслан Григорович (Талалаївська громада, Прилуцький район) – випускник Сумського фахового медичного коледжу.
-
Скринник Роман Олександрович (Семенівська громада) – працював робітником з благоустрою та ремонту будівель КНП «Семенівська міська лікарня».
-
Солонець Олександр Миколайович (Талалаївська громада, Ніжинський р-н) – випускник Ніжинського фахового медичного коледжу. Працював у Ніжинській стоматологічній поліклініці.
-
Хижняк Станіслав Олександрович (Бобровицька громада) – випускник Чернігівського базового фахового медичного коледжу. Працював зубним техніком в Бобровицькій лікарні.
-
Хоменко Микола Сергійович (Остерська громада) – працював водієм в обласному центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.
-
Шестаков Олексій Вікторович (Михайло-Коцюбинська громада) – випускник Донецького державного медичного університету. Працював лікарем-стоматологом в Чернігівській області.
-
Школоберда Олег Петрович (Новгород-Сіверська громада) – випускник Новгород-Сіверського фахового медичного коледжу. Працював у фельдшерсько-акушерському пункті в селі Фаївка Новгород-Сіверського району.
-
Щур Ганна Миколаївна (Чернігів) молодша сестра медична КНП «Чернігівська міська лікарня №2» ЧМР.
-
Яловський Анатолій Миколайович (Лосинівська громада) – випускник Ніжинського фахового медичного коледжу. Працював медичним працівником в селі Осокорівка Ніжинського району.