До Всесвітнього дня боротьби із туберкульозом
24 березня 2025 року з ініціативи ВООЗ відзначається Всесвітній день боротьби з туберкульозом, який цьогоріч проходитиме під гаслом : “ Так! Ми можемо подолати туберкульоз: брати відповідальність, інвестувати, реалізувати”.
Це гасло – заклик до дій, який наголошує на трьох ключових принципах:
- брати відповідальність – оперативно впроваджувати рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) та посилювати національні стратегії;
- інвестувати – забезпечити впровадження інновацій з метою покращення доступу до профілактики, лікування та догляду за людьми з ТБ;
- реалізувати – масштабувати ефективні заходи: раннє виявлення, профілактику та якісне лікування туберкульозу, особливо лікарсько-стійкої форми ТБ, залучаючи громади й громадянське суспільство.
Туберкульоз залишається однією з інфекційних хвороб із найвищою смертністю, щодня у світі від цього захворювання помирає близько 4400 осіб.
За рівнем захворюваності Чернігівщина займає 16 місце серед інших областей України. Упродовж 2024 року на туберкульоз захворіли 407 мешканців нашої області (2023 рік – 432), з них 305 випадків із бактеріовиділенням, що становить 75%. У кожного 3-го захворілого діагностовано лікарсько-стійкий туберкульоз, у кожного 7-го – туберкульоз і ВІЛ-інфекція. Серед дітей зареєстровано 26 випадків захворювання на туберкульоз (2023 рік – 15). За поточний період 2025 року по області уже зареєстровано 73 випадки туберкульозу.
Епідемічна ситуація по туберкульозу в 5 ОТГ в минулому Борзнянського району залишається нестабільною. Упродовж 2024 р. захворіло на туберкульоз 17 осіб, що на 24 % більше, ніж у 2023 р. році ( 13 осіб ). Вперше захворіло 13 осіб, та 4 - повторно. В 16 хворих (94%) діагностовано туберкульоз органів дихання ( туберкульоз легень) та 1 випадок - позалегеневий (туберкульоз кісток і суглобів), 83,3% хворихз бактеріовиділюванням.
При профілактичних оглядах виявлено 7 випадків туберкульозу або 53,8% (2023 рік – 44,4%).
За минулий рік зросла смертність -зареєстровано 3 випадки смерті від туберкульозу (2023р. – – 1 випадок).
За поточний період 2025 р. станом на 24 березня на туберкульоз захворіло 6 мешканців із 4 ОТГ – Борзнянської (1), Комарівської ( 2), Височанської ( 2) та Крутівської ( 1 ). Відмічається значне зростання захворюваності на туберкульоз в 6 разів в порівнянні з аналогічним періодом 2024 р. Вперше виявлено недугу у 3-х осіб та ще у 3- х – рецидив захворювання ( 1 кв.2024 р. - 1випадок рецидиву). Із числа захворівших у 5 – туберкульоз легень, усі (100 %) - з бактеріовиділенням, у 1 хворого – туберкульоз сечостатевої системи - вперше за останні 20 років. У 1 хворого діагностовано лікарсько- стійкий туберкульоз, а ще в одного - туберкульоз із ВІЛ-інфекцією в тяжкій формі.
Серед дітей останні 4 роки захворювання на туберкульоз не реєструвалося.
Для успішного лікування і одужання від даного захворювання вкрай важливо діагностувати туберкульоз якомога раніше.
Найтиповіші прояви туберкульозу такі:
- кашель або покашлювання впродовж двох тижнів і більше;
- підвищена температура тіла – від 37,2 °С;
- різка втрата ваги;
- зниження працездатності і загальна втомлюваність;
- нічна пітливість;
- виражена задишка;
- при важких формах – кровохаркання.
У разі, якщо ви маєте подібні ознаки захворювання, зверніться до лікаря-фтизіатра. Направлення для цього не потрібне.
Під час війни ризик інфікуватися мікобактерією зростає через стрес, погіршення умов життя та харчування, вимушене перебування у місцях скупчення людей у сховищах та під час евакуації, обмежений доступ до медичної допомоги тощо.
З метою раннього виявлення випадків ТБ, ТБ-інфекції здійснюється скринінгове анкетування осіб, які звертаються за меддопомогою у Центри первинної медико санітарної допомоги; обстеження молекулярно-генетичним методом, профілактичні обстеження променевими методами осіб із груп ризику щодо ТБ, обстеження дітей і дорослих із груп ризику щодо ТБ-інфекції за допомогою туберкулінової проби, квантиферонового тесту.
84% всіх хворих лікувалися виключно амбулаторно, для цього впроваджені зручні наближені до місця проживання хворих амбулаторні моделі контрольованого лікування.
Закликаємо вас не боятися діагнозу «туберкульоз» і за першої нагоди звертатися по допомогу. Ця хвороба виліковна і Україна має всі можливості (навіть в такі нелегкі часи), щоб допомогти пацієнтам одужати!
Лікар - фтизіатр Алла Жбанова